Knjiga uživo- književnošću do razbijanja diskriminacije i prevencije nasilja

Trajanje projekta- listopad 2021.- lipanj 2022.

Razina na kojoj je projekt proveden- škole, lokalna zajednica

Sudionici- učenici 3. i 4. razreda Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik i Ekonomsko-trgovačke škole Dubrovnik; nastavnici, stručni suradnici, knjižničari

Voditeljica projekta- Mariela Marković, prof.

Sažetak projekta-

Knjiga uživo književnošću do razbijanja diskriminacije i prevencije nasilja projekt je inspiriran programom Žive knjižnice. Živa knjižnica je program koji se provodi od 2000. godine. Prva Živa knjižnica organizirana je u Kopenhagenu 2000. godine, a od 2003. godine Vijeće Europe prihvatio je program i provodi ga, a predstavlja ga kao „alat koji želi srušiti predrasude i diskriminaciju.“ U Živoj knjižnici žive knjige su ljudi koji obično dolaze iz neke manjinske skupine i koji su spremni ispričati svoju priču. Čitatelji su zainteresirani građani koji žele provesti pola sata sa živim knjigama da bi saznali nešto o njima. Program je prepoznat kao sjajan alat u razbijanju stereotipa i počiva na pretpostavci da osobni kontakt, ali i znanje, informacije o drugome znatno smanjuje predrasude, a samim time i diskriminaciju i možebitno nasilje nad drugim i drugačijim.

U ožujku i travnju 2022. godine održane su edukacije za nastavnike, stručne suradnike i knjižničare. Održan je trening za voditelja Žive knjižnice, a edukatorice su bile članice Udruge PaRiter iz Rijeke. Ova udruga za promicanje ljudskih prava i građansku participaciju program Žive knjižnice provodi od 2015. godine, a posljednjih nekoliko godine program provodi i u školama Primorsko-goranske županije. Program je verificirao MZO i AZOO.

Projekt Knjiga uživo inačica je projekta Žive knjižnice koji je pošao od pretpostavke da su učenici u toj dobi previše osjetljiva skupina koja bi govorila o sebi i da će o ovim temama lakše govoriti govoreći iz književnih likova. Dakle, učenici jesu bili žive knjige, ali pritom su predstavljali književne likove iz književnih djela koja su čitali.

Za završnicu projekta- Živu knjižnicu s književnim likovima učenici su se pripremali kroz školsku godinu, čitajući književna djela hrvatskih autora, pišući tekstove o likovima, o djelima, istražujući teme diskriminacije, ravnopravnosti, nacionalnih, rodnih, spolnih, vjerskih manjina, proučavajući ulogu medija u formiranju stavova, raspravljajući o temama i u konačnici su metodama dramske pedagogije nastojali što više „ući“ u lik kako bi ga što bolje predstavili.

U završnici projekta učenici su održali živu knjižnicu u kojoj su žive knjige bili književni likovi koje su predstavljali učenici unaprijed odabrani i dogovoreni. Ostali učenici bili su „čitatelji“, baš kao u pravoj živoj knjižnici, Razgovor je trajao nešto kraće, 15-ak minuta da se što više učenika može izmijeniti i dobiti priliku razgovarati s književnik likovima.

Na samom kraju projekta, 20. lipnja 2022. održan je književni susret učenika s književnicom Ivanom Bodrožić. Susret je organiziran u suradnji s Knjižnicama Grada Dubrovnika, u Saloči od Zrcala u Narodnoj knjižnici Grad. U prepunoj knjižnici, u razgovoru koji je moderirala voditeljica projekta Mariela Marković, učenici su imali prilike slušati i pitati autoricu o stvaralačkom procesu pisanja, o položaju književnika danas u Hrvatskoj, o tome može li i mora li književnost biti angažirana. Autorica je govorila i o svojim romanima Hotel Zagorje i Sinovi, kćeri i na kraju je zaključila kako se svi ponekad osjećamo drugačijima i kako je potrebno stalno misliti o tome, misliti o drugima i o tome kako da ih ne povrijedimo samo zato što su po nečemu drugačiji od nas.

Projektom se program prevencije nasilja povezao s nastavom književnosti, dramskom pedagogijom, nastavom medijske kulture i građanskim odgojem.

Poveznice:

Fotografije možete pogledati na izborniku Foto-galerija (Knjiga uživo) ili putem poveznice http://ss-pomorsko-tehnicka-du.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=15

« Travanj 2024 »