WORLSKILLS CROATIA 2023. - DISCIPLINA ROBOTIKA

Od 10. do 12. svibnja 2023. naša škola bila je domaćin Državnog natjecanja učenika strukovnih škola – Worldskills Croatia 2023. u disciplini robotika. Najveće strukovno natjecanje u ovom dijelu Europe u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih s više od 40 partnera i 28 škola domaćina, održalo se na Zagrebačkom velesajmu. Sudjelovalo je više od 400 članova organizacijskih i prosudbenih povjerenstava, a natjecalo se 405 najboljih učenika u 46 disciplina.

NATJECATELJSKA DISCIPLINA ROBOTIKA

Robotika je međusektorska disciplina i omogućava natjecanje učenika koji se obrazuju u različitim zanimanjima iz sektora elektrotehnike i računalstva te sektora strojarstva, brodogradnje i metalurgije. Na natjecanju su sudjelovali timovi iz šest škola: Elektroindustrijske i obrtničke škole Rijeka, Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik, Srednje škole Jelkovec, Strojarske tehničke škole Osijek, Tehničke škole Čakovec i Tehničke škole Daruvar.

Rad natjecatelja odvijao se u pet modula u kojima su demonstrirali svoja znanja i vještine u pripremi i prezentaciji izrađenih robota i popratne tehničke dokumentacije, izradi elektroničkih sklopova i 3D modela, programiranju i razradi algoritama, testiranju robota na zadanim poligonima te komunikacijske i organizacijske vještine. Svi timovi pokazali su izvrsnost, a titulu najboljih osvojio je tim iz Srednje škole Jelkovec.

ORGANIZACIJA NATJECANJA

Zadaća domaćina natjecanja bila je osigurati potrebnu opremu i alate za uspješnu realizaciju natjecanja. U radu organizacijskog povjerenstva sudjelovali su: ravnatelj Antonio Lučić, tajnik Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije Tomo Sjekavica, nastavnici elektrotehničke grupe predmeta Dino Ćatović i Damir Dilberović i profesorica hrvatskoga jezika Silvija Popović. Uz njih veliki posao crtanja i printanja 3D modela napravili su profesori Dalija Milić Kralj i Vladislav Čučić te učenici 1. R i 3. R razreda – naši strojarski računalni tehničari.

ISPROBAJ SVOJU VJEŠTINU

Tijekom natjecanja brojni posjetitelji imali su priliku promatrati različite vještine i znanja hrvatskih srednjoškolaca, informirati se o strukovnim zanimanjima i školama. Na našoj disciplini posebnu pozornost privukle su testne vožnje robota, najčešće popraćene glasnim pljeskom. Posjetitelje je zanimao i rad 3D printera, a u izložbenom prostoru imali su priliku promotriti izrađene 3D modele, robote s različitim funkcijama i promidžbene materijale.

Svaka disciplina imala je kutak u kojem su posjetitelji mogli isprobati neku vještinu. U našem kutku isprobavao se rad s 3D olovkama, posebno atraktivan mlađim posjetiteljima – učenicima osnovnih škola. Aktivnost smo realizirali u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije.

Nakon natjecanja organizacijsko povjerenstvo izradilo je jednominutni film o natjecanju koji se može pogledati na poveznici: http://tiny.cc/p1p7vz.

Priloženi dokumenti:
PTS Robotika - banner.pdf