NOVI ERASMUS+ PROJEKT ZA NAŠU ŠKOLU
Dubrovnik, 12. lipnja 2018.
Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila je Pomorsko-tehničkoj školi Dubrovnik novi projekt mobilnosti učenika i nastavnika za aktivnost KA1 u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja programa Erasmus+.
Tema projekta je Kibernetička napredna tehnologija, a realizirat će se u suradnji s Školom elektrotehnike i računalstva u sklopu Školskog centra Ptuj u Sloveniji. Projekt će se provoditi tijekom školske godine 2018./2019.
PROJEKT CAT
Dubrovnik, 3. rujna 2018.
Projekt Kibernetička napredna tehnologija (CAT) odobren od AMPEU i financiran iz fondova EU temelji se na suradnji Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik i slovenskog Školskog centra Ptuj, odnosno Strukovne i tehničke škole elektrotehnike i računalstva koja je dio Centra.
Zbog stalnih promjena struke i korištenja novih tehnologija na tržištu rada, utvrđena je potreba unaprjeđenja obrazovnog procesa na području robotike, a suradnja sa slovenskom partnerskom školom, koja je uspješno provela kurikularnu reformu strukovnog obrazovanja, donosi nove vrijednosti: stjecanje znanja i vještina kroz praktičan rad, osposobljavanje nastavnika struke i implementaciju dobre prakse i metoda rada u obrazovni proces.
Projekt traje 12 mjeseci, a obuhvaća tri osnovne aktivnosti. Prva uključuje trodnevnu aktivnost podučavanja triju stručnjaka iz Školskog centra Ptuj u Pomorsko-tehničkoj školi Dubrovnik u listopadu 2018. Podučavanja obuhvaćaju područja robotike, mehatronike i elektrotehnike. Slovenski stručnjaci različitim načinima podučavanja prezentiraju nastavnicima i učenicima svoja znanja i iskustva, metode rada, korištenje alata i drugih potrebnih resursa.
Druga aktivnost obuhvaća dvotjedno strukovno osposobljavanje 8 učenika Pomorsko-tehničke škole: elektrotehničara i računalnih tehničara za strojarstvo. Praktičan rad odvija se u radioničkim prostorima Školskog centra Ptuj u ožujku 2019., a obuhvaća izradu robota od projektiranja i programiranja dijelova do sastavljanja i testiranja gotovih radova.
Treća aktivnost odnosi se na osposobljavanje osoblja, odnosno jednog nastavnika strukovnih predmeta Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik. Aktivnost obuhvaća petodnevno praćenje rada u radionicama Školskog centra Ptuj u ožujku 2019. Prvi dio osposobljavanja obavlja se u radionici koja simulira industrijski pogon: sadrži robotske ruke, robotske trake i 3D printer, a drugi dio u objektu na kojem su instalirane tri vrste solarnih ćelija.
Glavni ciljevi projekta su: internacionalizacija partnerskih ustanova i poboljšanje kvalitete obrazovanja kroz razmjenu dobrih primjera prakse i izgradnju dugoročnog partnerskog odnosa, odgovaranje zahtjevima stalnih promjena struke kako bi učenici na tržište rada ili u daljnjem školovanju bili konkurentniji, pružanje mogućnosti praktične primjene teorijskih znanja iz specifičnih područja struke uporabom naprednih tehnologija, unaprjeđenje nastavnih planova i programa i metoda rada s ciljem razvijanja tehnoloških kompetencija učenika.
Provedba projekta otvara nove perspektive školama, omogućava kontinuiranu razmjenu informacija u okviru EU i usavršavanje nastavnog procesa, pruža djelatnicima i učenicima stjecanje međunarodnog iskustva i više mogućnosti.
PRVA MOBILNOST U SKLOPU ERASMUS+ PROJEKTA
Dubrovnik, 27. rujna 2018.
Od 17. do 19. listopada 2018. u sklopu Erasmus+ projekta KIbernetička napredna tehnologija, u našoj školi gostovat će tri strukovna nastavnika iz Školskog centra Ptuj. Trodnevna mobilnost podučavanja obuhvaća teme iz podrućja robotike, elektrotehnike i mehatronike. Nastavnici s bogatim iskustvom međunarodnih natjecanja u robotici predstavit će učenicima i nastavnicima naše škole svoja znanja, vještine i ideje kroz praktičan rad, prezentacije i demonstracije. Nastavnicima će posebno biti zanimljiva razmjena dobre prakse, metode rada i nastavni sadržaji koje slovenski kolege primjenjuju u svom radu, kao i iskustvo uspješne provedbe kurikularne reforme strukovnog obrazovanja.
Veselimo se našim gostima!
PRVA MOBILNOST U SKOLPU PROJEKTA USPJEŠNO REALIZIRANA
Dubrovnik, 22. listopada 2018.
Tijekom proteklog tjedna, od 17. do 19. listopada, u Pomorsko-tehničkoj školi gostovali su nastavnici Školskog centra Ptuj iz Slovenije. Trodnevna aktivnost mobilnosti odvijala se u sklopu Erasmus+ projekta. Tri strukovna nastavnika s bogatim iskustvom i brojnim međunarodnim uspjesima predstavili su učenicima i nastavnicima škole svoj dosadašnji rad i na zanimljiv i poučan način uveli ih u svijet mehatronike i robotike.
Prvi dan bio je rezerviran za edukaciju nastavnika tijekom koje su nastavnici teorijski i praktično upoznati s procesnim mjerenjima, programima koji se mogu koristiti u izradi 3D modela, programskim jezikom Arduino 1.8.7., praktičnom primjenom mikro upravljača i senzora. Rad s nastavnicima bio je usmjeren na praktičnu primjenu alata u nastavi i korištenje različitih metoda rada.
Druga dva dana bila su rezervirana za edukaciju učenika koji su bili podijeljeni u dvije grupe. Slovenski kolege upoznali su učenike sa svojom školom i RoboCup i RoboCup Junior natjecanjima kako bi ih potaknuli i motivirali na rad i razvoj vlastitih vještina. Uslijedila su predavanja o karakteristikama, principima rada i primjeni mikro upravljača i upoznavanje sa slijednim i programskim upravljanjem. Učenici su samostalno i uz pomoć nastavnika testirali rad ultrazvučnih i optičkih senzora i programirali u Arduino programskom okruženju.
U slobodno vrijeme gostima je organiziran obilazak grada, zidina i muzeja, posjet Srđu, a nezaobilazne su bile i gastronomske delicije našeg kraja.
Ova aktivnost mobilnosti bila je motivirajuća za nastavnike i učenike škole, a ujedno je i uvod u drugi dio glavnih projektnih aktivnosti koje će se odvijati u Ptuju u prvoj polovici 2019. kada će učenici i nastavnici raditi na konstruiranju i programiranju robota.
Fotografije nastale tijekom prve mobilnosti dostupne su u izborniku Foto-galerija.
Iz drugih medija:
OBAVIJEST ZA UČENIKE I NASTAVNIKE
Dubrovnik, 28. listopada 2018.
Objavljen je poziv učenicima i nastavnicima za sudjelovanje u mobilnosti u sklopu CAT projekta. Dokumenti se nalaze u prilogu na dnu ove stranice.
U ŠKOLI ODRŽANA RADIONICA ROBOTIKE U SURADNJI S HRVATSKIM ROBOTIČKIM SAVEZOM
U petak, 1. veljače 2019., u Pomorsko-tehničkoj školi Dubrovnik održana je radionica robotike koju su vodili Ivica Kolarić, nastavnik 1. osnovne škole Varaždin i nacionalni predstavnik u svjetskoj i europskoj RoboCup organizaciji i Jelka Hrnjić, tajnica Hrvatskog društva za robotiku i nastavnica Osnovne škole Mate Lovraka u Zagrebu. Dvoje entuzijasta i zaljubljenika u robotiku pokazali su učenicima i nastavnicima rad robota za robonogomet. Učenici su se okušali u praktičnom radu: programiranje robota, testiranje komponenti poput senzora i motora, korištenje mikroupravljača, bežično upravljanje robota. Nakon sastavljanja arene za rad održano je i natjecanje između ekipe elektrotehničara i ekipe računalnih tehničara kojoj su prisustvovali i drugi učenici škole.
Radionica je održana u sklopu strukovnih priprema učenika za dvotjednu mobilnost u Ptuj koja će se realizirati u sklopu Erasmus+ projekta CAT koji škola provodi u partnerstvu sa slovenskim Školskim centrom Ptuj od rujna 2018. Učenici će uz pomoć slovenskih mentora raditi na izradi robota od konstruiranja i programiranja do sastavljanja i testiranja izrađenog. Jedan od ciljeva projekta je razvijanje i unapređenje fakultativne nastave robotike u školi kako bi se zainteresiranim učenicima ponudili novi dodatni sadržaji.
Radionica u školi realizirana je u suradnji s Hrvatskim robotičkim savezom zbog čega im ovim putem srdačno zahvaljujemo!
Fotografije su dostupne u izborniku Foto-galerija (album Radionica robotike).
Iz drugih medija:
http://www.dubrovniknet.hr/novost.php?id=66882#.XF3xwFxKjIU
MOBILNOST UČENIKA I NASTAVNIKA U ŠKOLSKOM CENTRU PTUJ U SLOVENIJI
Učenici Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik vratili su se s dvotjedne mobilnosti u slovenskom Školskom centru Ptuj prepuni dojmova. Mobilnost se odvijala u sklopu Erasmus+ projekta, a sudjelovalo je osam učenika u zanimanjima elektrotehničar i računalni tehničar za strojarstvo. Tema mobilnosti bila je sastavljanje robota: od crtanja i 3D printanja dijelova robota do sastavljanja i programiranja. Pod budnim okom mentora učenici su izrađivali kostur robota, osovine i druge dijelove, sastavljali su komponente poput senzora, tiskanih pločica za očitavanje senzora i za napajanje na glavnu ploču robota, spajali su žice i programirali. U sklopu bogatog programa koji su dubrovačkim učenicima pripremili slovenski domaćini, učenici su imali priliku upravljati robotskom rukom, vidjeti različite radove učenika i nastavnika Škole za elektrotehniku i računalstvo u području obnovljivih izvora energije. Posjetili su tvornicu aluminija Talum u Kidričevu, nedaleko od Ptuja, Fakultet za elektrotehniku, računalstvo i informatiku u Mariboru i Školu za oblikovanje u Mariboru. U slobodno vrijeme učenici su upoznali kulturne i povijesne znamenitosti Ptuja, a sudjelovali su i na međunarodnom ptujskom karnevalu.
Osim učenika u sklopu projekta u mobilnosti je sudjelovala i profesorica strojarske grupe predmeta, Dalija Milić Kralj. Tijekom petodnevnog stručnog osposobljavanja radila je na upravljanju robotskom rukom i na sustavima solarnih ćelija. Na poticaj slovenskih kolega izradila je i mini Savonius vjetroturbinu koju će koristiti u nastavi. Osim stečenih znanja i novog profesionalnog iskustva, profesorica Milić Kralj posebno vrijednim smatra razmjenu dobre prakse sa slovenskim kolegama, kao i inspiraciju i motivaciju koju joj je donijelo prvo Erasmus+ iskustvo.
Fotografije su dostupne u izborniku Foto-galerija (album Mobilnost učenika i nastavnika u Ptuju).
Iz drugih medija:
http://www.dubrovniknet.hr/novost.php?id=68086
https://www.facebook.com/ers.ptuj/posts/1210889985755810
SUDIONICI MOBILNOSTI PREDSTAVILI SVOJE RADOVE TIJEKOM MOBILNOSTI
U utorak, 16. travnja 2019., sudionici dvotjedne mobilnosti u Ptuju predstavili su svoje radove. U punom amfiteatru Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik prezentirali su način izrade robota i demonstrirali njihov rad. Osvrnuli su se i na druga znanja i vještine koje su stekli tijekom boravka u Ptuju: upravljanje robotskom rukom i proučavanje rada obnovljivih izvora energije. Pohvalili su se kako su u slobodno vrijeme posjetili znamenitosti Ptuja, Fakultet elektrotehnike i računarstva u Mariboru, a uspjeli su i sudjelovati na ptujskom karnevalu kao dubrovačka straža. Osim učenika, svoja iskustva opisala je i nastavnica Dalija Milić Kralj koja je bila na petodnevnom osposobljavanju u Školskom centru Ptuj. Tijekom usavršavanja radila je na sustavima solarnih ćelija te programirala rad robotske ruke. Učenicima i nastavnicima je demonstrirala rad mini Savonius vjetroturbine koju je izradila uz pomoć kolege u Ptuju.
Svi sudionici su istaknuli da im je Erasmus+ iskustvo donijelo poticaj za daljnji rad i usavršavanje. Ujedno su naglasili kako je ovakav tip projekta odličan za realiziranje novih ideja i osobni razvoj. Sudionici će svoja iskustva i dojmove predstaviti i učenicima osmih razreda osnovnih škola na dubrovačkom području u sklopu predstavljanja Škole.
RADIONICA ZA PRVI RAZRED
U prostorijama škole 5. lipnja 2019. održana je radionica učenicima 1.e razreda. Učenici koji su sudjelovali u mobilnosti u Sloveniji su zajedno s nastavnicima Dalijom Milić Kralj i Dinom ĆAtovićem demonstrirali način izrade LAN kabela krimpanjem konektora RJ45 na krajeve kabela prema pravilima T568-B. Nakon uspješno provedene pokazne vježbe, učenici su sami izrađivali kabele te testirali uspješnost izrade u računalnoj mreži škole.
ERASMUS+ ODLIKAŠI
Ponosno ističemo kako je realizacija projekta Kibernetička napredna tehnologija (CAT) izvrsno ocjenjena od strane nadležne Agencije za mobilnost i programe EU oznakom good practice na Erasmus+ diseminacijskoj platformi: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2018-1-HR01-KA102-047111.
Sažetak projekta uvršten je na mrežne stranice Agencije za mobilnost i programe EU kao primjer dobre prakse za 2018. u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju u Ključnoj aktivnosti 1: https://www.mobilnost.hr/hr/sadrzaj/info-kutak/primjeri-dobre-prakse/hrvatski-primjeri/strukovno-obrazovanje-i-osposobljavanje/.
Ovaj tekst odražava isključivo stajalište autora teksta i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.
Poziv za sudjelovanje u Erasmus+ projektu - ucenici.pdf
Prijavnica za Erasmus+ ucenici.pdf
Poziv za sudjelovanje u Erasmus+ projektu - nastavnici.pdf
Prijavnica za Erasmus+ nastavnici.pdf
Rezultati provedenih testiranja ucenika prijavljenih za Erasmus.pdf
Rezultati prijava nastavnika za mobilnost.pdf
Evaluacija CAT 1.pdf
Dnevnik rada - projekt CAT (primjer).pdf
ROBOTIKA operativni plan.pdf
Edukativni plakat - Robot za robonogomet.pdf
CAT - prezentacija.pptx
« Studeni 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |